Így jön létre a valódi és tartós kapcsolódás két ember között 


Dr. Thomas Gordon hitvallása az emberi kapcsolatokról


Dr. Thomas Gordon 50 éve írta le hitvallását az emberi kapcsolatokról, amit 50 év távlatából ugyanolyan aktuálisnak tartok és meggyőződésem, hogy a valódi, mély és tartós emberi kapcsolatok így jöhetnek létre:

"Te meg én olyan kapcsolatban vagyunk, ami nekem fontos, és szeretném fenntartani. Mégis, mindketten különálló emberként élünk, ki-ki a maga egyéni igényeivel, szemléletével, és azzal a jogával, hogy megpróbálja kielégíteni ezeket az igényeit. Igyekezni fogok őszintén elfogadni magatartásodat, amellyel igényeid kielégítésére törekszel, vagy amikor gondod van igényeid kielégítésével.

Amikor megosztod velem a problémáidat, törekedni fogok, hogy igazán elfogadóan és megértően hallgassalak – úgy, hogy inkább megkönnyítsem számodra, hogy rátalálj a saját megoldásodra, semhogy a magaméira szoktassalak. Ha az én viselkedésemmel van gondod, mert az keresztezi igényeidet, bátorítalak majd, hogy érzéseidet őszintén elmondd. Ilyenkor meghallgatlak majd, és igyekszem változtatni magatartásomon, ha tudok.

Ha pedig a Te viselkedésed ütközik az én igényeimmel, és emiatt úgy érzem, nem tudlak elfogadni, ezt is meg fogom osztani veled: olyan nyíltan és becsületesen közlöm érzéseimet, amennyire csak tudom – bízva abban, hogy tiszteled annyira igényeimet, hogy meghallgass, és igyekezz ennek nyomán változtatni viselkedéseden.

Olyankor, ha egyikünk sem tud a másik kedvéért változtatni magatartásán, és úgy látjuk, hogy kapcsolatunkban itt az igények konfliktusa lépett fel, állapodjunk meg abban, hogy egyikünk sem él hatalmával a maga győzelme érdekében, a másikunk veresége árán. Szem előtt tartom az igényeidet, de figyelembe kell vennem a sajátjaimat is. Ezért hát igyekezzünk elkerülhetetlen konfliktusainkra mindig olyan megoldást találni, mely mindkettőnk szemében elfogadható.

Ha ezt tesszük, teljesülnek a kívánságaid, és az enyémek ugyanígy – senki sem veszít, mindketten nyerünk. Így pedig, igényeid kielégítése révén, tovább fejlődhetsz, növekedhetsz, mint önálló ember. Nem kevésbé én is. Kapcsolatunk így mindig egészséges lehet, hiszen kölcsönösen örömteli. Mindketten azzá válhatunk, amire belsőnkből képesek vagyunk, és továbbra is a kölcsönös tisztelet és szeretet érzésével viszonyulhatunk egymáshoz, barátságban és békében."

(Dr. Thomas Gordon: Hitvallásom az emberi kapcsolatokról)

Ezek a gondolatok telesen egybevágnak azzal, amit az együttműködő, erőszakmentes, asszertív kommunikáció alatt értek. Ha szeretnél még többet olvasni arról, hogyan lehet kezelni nehéz kapcsolati helyzeteinket és konfliktusainkat, akkor ajánlom Neked Az asszertivitás világa 1-2 könyveimet, amelyek olvasmányosan, közérthetően mutatják meg az asszertív kommunikáció és gondolkodás erejét. Pintér Tamás a könyvek szerzője.

Ha hasznosnak találtad ezt a cikket, kérlek oszd meg ismerőseiddel is, hogy minél több emberhez jussannak el a fő üzenetei: